převzatý článek z PFS

Řada nových hráčů, nový trenér, nové kabiny. V Pražská teplárenská přeboru odstartovaly Třeboradice novou éru. V minulé sezoně se klub zachránil v posledním kole, teď ale napumpoval do týmu čerstvou krev a zase chce hrát vysoko. „Určitě bychom chtěli hrát mezi nejlepší pětkou,“ má jasno o ambicích nový trenér Jiří Kabyl. Jeho tým má po čtyřech kolech devět bodů za tři výhry a jednu porážku. Naposledy vyhrály Třeboradice nad Přední Kopaninou jasně 3:0 a jsou třetí.

V Třeboradicích jste se objevil před startem minulé sezony, jako trenér Lhoty. Rok se s rokem sešel a jste na lavičce pražského celku. To vás asi nenapadlo, jaký vše nabere směr, že?
To jsem samozřejmě nemohl tušit, jak to všechno skončí. Takhle dopředu nemůže trenér uvažovat. Všechno to vzniklo až když Lhota vyhrála přebor, ale pak se ustoupilo od postupových úvah, v kabině zavládlo nějaké zklamání. Já to celkem chápu. Když ten tým vyhraje soutěž, tak by to měl zkusit výš. Ve Lhotě byla nejdřív euforie, ale pak se začalo přemýšlet, jak dál. Je tam sedm mládežnických týmů, áčko, výš se dostalo i béčko. A ve výsledku dostala skupina hráčů možnost odejít do Třeboradic. V této souvislosti jsem pak byl oslovený i já.

Je to vaše první trenérská štace v hlavním městě. Váhal jste?
Musím říct, že když jsem kývl Třeboradicím, tak přišla i nabídka z vyšší soutěže. Ale jednou jsem dal slovo, a tak nebylo co řešit. Samozřejmě, všechno má svoje pro i proti. Plus je třeba to, že bydlím v Karlíně, takže mi odpadá dojíždění. Je příjemné, když jsem na místě za patnáct, dvacet minut. Přebor je pro mě nová soutěž, ale jako žáček jsem si ho zahrál na Spartu. (usměje se) To se ale hrálo i na škváře, od té doby se toho dost změnilo, naštěstí.

Pražská teplárenská přebor má za sebou čtyři kola, máte devět bodů. Jak jste s rozjezdem týmu spokojený?
Věděl jsem o tom, že Třeboradice neměly v minulé sezoně dost hráčů, takže se stávalo, že se trénovalo v pár lidech, což není ideální. Teď je situace jiná, chodí nás čtrnáct až šestnáct plus brankáři. Mám to složitější. Naposledy nás bylo na zápas připravených devatenáct. Najednou mám fotbalistů, že se ani nevejdou do zápisu.

Určitě jde o příjemnější starosti. Už máte představu, jak vše budete řešit?
O všem jsme se pobavili. Je jasné, že prostě budeme dělat změny v sestavě, hráči se prostě budou střídat. Sestava se měnila v každém utkání a třeba teď naposledy bylo hned pět změn.

Přišel jste jako nový kouč a přivedl si řadu hráčů. Vypadá to, že si vše sedlo velmi rychle…
Pro trenéra je to samozřejmě příjemná změna a já si to užívám.

Počítá se, že budete hrát na špici. Máte v kádru borce, co kopali třetí, ale také první ligu. Co vy na to?
Chceme hrát hlavně tak, aby nás to bavilo a bavilo to i fanoušky. Budeme chtít vyhrávat, ale výsledkům určitě nebudeme podřizovat všechno. Možná, že někdo čeká, že budeme automaticky mezi nejlepšími, ale vezměte si, jak je krátká letní pauza. A za tři a půl týdne si prostě nemůže všechno dokonale sednout. Kluci si na sebe zvykají. Fotbalisté jsou to dobří, ale prostě musíte získat návyky a automatismy, kam si třeba hráč nabíhá. Proto musím říct, že na Podolí jsme prohráli zaslouženě. Musíme si na sebe zvyknout.

Řadu posil jste vedl na minulých angažmá v Nymburce či později ve Lhotě. Už máte dokonalý přehled i o hráčích Třeboradic?
Já ale kluky znám, řadu z nich jsem dřív také vedl, nebo jsem se je snažil získat do týmů, které jsem trénoval. Tam jde fakt spíš o to, aby si to sedlo mezi hráči, co jdou do zápasů. Jde o ty zápasové zvyky.

Jak se pod vaším vedením Třeboradice změní?
Na to se těžko odpovídá. Ale když se třeba podívám na poslední sezonu, tak Třeboradice dostávaly docela hodně gólů, hrál se někdy možná trochu bezstarostný fotbal. Tak to bych chtěl, aby k tomu nedocházelo. A když mi říkali, že naposledy proti Přední Kopanině vedly Třeboradice 4:1 a nakonec prohrály 5:7, tak to byl docela strašidelný výsledek. Ztratit takové vedení, to by se nemělo stávat a budeme pracovat, aby se to nestalo. S kádrem a jeho kvalitou jsem spokojený.

Jaký dojem zatím máte z nejvyšší pražské soutěže?
Nechci to moc hodnotit, ještě pořádně neznám některé týmy. Ale je jasné, že přebor v Praze má svá specifika. Třeba ohledně cestování, tam nejsou nějaké přehnané náklady, všude dojedete rychle. Střední Čechy jsou něco jiného, tam když z Příbramska jede tým někam k Boleslavi, tak se projede. Ale za sebe říkám, že mi to nikdy nevadilo. Taky si myslím, že je škoda, že se z Prahy nepostupuje do divize.

Překvapilo vás něco?
Smutnější poznatek je, že chodí na zápasy málo diváků. Ve Středních Čechách se hrálo třeba v malé vesničce, ale tam je fotbal něco jako centrum zábavy, takže se prostě přišlo na zápas a hotovo. Tady je to jinak.

Mimochodem, když jste říkal, že když mužstvo vyhraje soutěž, jste příznivcem toho, aby se tým posunul výš. Platilo by to i v případě Třeboradic?
Takhle neuvažujeme. Postup není nějaký daný cíl. Jak by to bylo, kdyby se šance jít výš objevila, vážně nevím. Neznám ani kvalitu ostatních týmů, takže ambice ohledně postupu může odhadnout někdo, kdo soutěž dobře zná. Vždyť si to vezměte: třeba Kolovraty jsou přeborovým nováčkem, a když se podíváte na hráče, tak to jsou fotbalisté, co hráli za Horní Měcholupy, takže to pro mě žádný nováček není. A co se týče ambicí Třeboradic, chceme vyhrávat a věřím, že budeme hrát nahoře.

R.Macháček / PFS